EGO Gallery
 
AUTORI
Michal Černušák
Eva Činčalová
Eszter Csurka
Michal Czinege
Matej Fabian
Ašot Haas
Milan Houser
Andrea Kopecká
Patrícia Koyšová
Andrej Margoč
Barbora Maštrlová
Kristína R. Mésároš
Boris Sirka
Adam Šakový
Jakub Trajter
Vlasta Žáková
.
REGISTRÁCIA

Chcem dostávať novinky:


Profil galérie arrow Andrea Kopecká arrow Andrea Kopecká - profil
Andrea Kopecká - profil
Andrea Kopecká

“Hlavnou témou, ktorá sa tiahne mojou tvorbou je skúmanie univerzálnej témy pôsobenia plynúceho času, ktorý sa nás dotýka všetkých rovnako. Nejde o manifestáciu zlomených ľudí, ale práve naopak o dojem vnútornej sily a čohosi univerzálneho, čo odolá všetkým stopám žitia. Tieto práce vznikajú dekonštrukciou tradičného maliarskeho postupu, vrstvením farieb, ich premaľby a zmývaním akoby krvácajúceho obrazu, z ktorého odplavujem zvyšky prebytočnej farby. Primárne namaľovaný námet prekrývam a zahrávam sa s prirodzeným pôsobením média maľby a času. Obrazy vystavujem útokom farieb, vody a látok. Stopy, ktoré táto technika zanecháva, tvoria štruktúry, ktoré vystupujú do popredia a majú pre mna väčšiu výpovednú hodnotu než samotné portrétované tváre. Za ich úsmevmi, úškrnmi a grimasami sa odohráva istý príbeh, no ten podstatnejší hovorí o tom, ako všetky tie tváre podliehajú rovnakému času, korózii a postupnému rozkladu.

Popri procese vymývania, reprezentujúc živel postavený do opozície k potrétnej maľbe, sa vždy odohrá aj akási obeta, ktorú po vzore ľudí nechávajúcich sa tetovať podstúpi aj námet môjho obrazu. Ten je premaľovaním vystavený možnému zániku. Autorská technika, ktorú používam – narúšanie a ošetrovanie povrchu – svojím intímnym charakterom a opakovaním evokujú akýsi rituál maľovania a odmaľovávania, ktorého priebeh mám pod kontrolou, no výsledok vidím dopredu iba v kontúrach.

Momentálne pracujem s témou kože, inšpirovanú mojou tatérskou praxou, kde sa pohrávam s témou povrchu a toho, čo sa skrýva pod materiálovými vrstvami maľby. Tie sú podobne ako koža akousi deliacou membránou medzi vnútorným a vonkajším svetom, kde sa zapisuje náš život. Podobne ako zdobenie ihlou, aj ťahy štetcom zaznamenávajú životné míľniky. Aj moja tvroba zachytáva príbehy fixované práve v tejto vrstve – v najspodnejšej vrstve maľby, v akomsi podkožnom, telesnom priestore.”

Andrea Kopecká
 

Andrea Kopecká študuje v 5. ročníku na katedre maľby v ateliéri prof. Ivana Csudaia.
 
< Predchádzajúca