EGO Gallery
 
AUTORI
Michal Černušák
Eva Činčalová
Eszter Csurka
Michal Czinege
Matej Fabian
Ašot Haas
Milan Houser
Andrea Kopecká
Patrícia Koyšová
Andrej Margoč
Barbora Maštrlová
Kristína R. Mésároš
Boris Sirka
Adam Šakový
Jakub Trajter
Vlasta Žáková
.
REGISTRÁCIA

Chcem dostávať novinky:


Profil galérie arrow Boris Sirka arrow Boris Sirka - profil
Boris Sirka - profil
Boris Sirka

“K maľbe ma inšpiruje všetko od hudby, filmu, videoklipov, módy, obalov hudobných albumov až po osobné zážitky. Je za tým znalosť súčasnej mytológie a kultov, zmysel pre nadčasovosť, objavovanie maliarskych techník, risk, snaha vymaniť sa zo “škatuľky”, odlepovanie nálepky aj za cenu nezáujmu a nepopularity.”

Boris Sirka

Sirka je vďaka svojej autentickej a objavnej tvorbe pozoruhodným zjavom na slovenskej výtvarnej scéne. Jeho diela sú nabité prepracovaným a netradičným vytvarným jazykom, kedy i deštruovné, dekadentné a mrazivé výjavy pôsobia vysoko esteticky a elegantne.
Sirkove diela vyžarujú náznaky straty, melancholickej ľútosti, či existenciálnej úzkosti, ktoré prenikajú hlboko do našich najzákladnejších emócií. Pominuteľnosť, neuchopiteľnosť, vnútorní démoni i smrť sú taktiež súčasťou jeho dômyselnej autorskej tvorby a silných vizuálnych obrazov.
Jeho najnovšia tvorba je inšpirovná kinematografiou, literatúrou, hudbou, hororovými príbehmi a legendami, ako aj atmosferickými severskými filmami. “Ich mýty a legendy sú podobné našim slovanským. Súvislosti sú v krutom, surovo-studenom podaní príbehu. Pôvodné slovenské rozprávky bývajú občas celkom temné. České sa krútia okolo statkov a lásky mladých slečien k princovi, kým v tých našich bojujeme so Zemetrasom, príšerami a obludami žijúcimi v lesoch.“ (Citát Boris Sirka, Korzár, 2013) Tieto diela sa vyznačujú určitou nepreniknuteľnou, či nevypovedateľnou kvalitou, kedy nám autor naznačí silný príbeh, či pocit, no pokračovanie ponechá na predstavivosť diváka. Ten však nemá mnoho času, lebo nevysvetliteľná ťažoba a úzkosť akoby pomaly a zľahka zosadala na naznačený príbeh a zahaľovala ho do tajomného rúška ako severská hmla.

Text: Mgr. Kristína Jarošová

Boris Sirka (* 1981, Snina) študoval naTechnickej univerzite v Košiciach, Fakulta umení, Katedra výtvarných umení a intermédii, Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby profesorov R. Sikoru a Z. Prokopa. V roku 2003 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe v ateliéri M. Bielického a stal sa finalistom Ceny Oskára Čepana.
 
< Predchádzajúca